איך תאורה משפיעה על עיצוב

בכל פעם שאנחנו נכנסים לחדר כלשהו אנחנו זקוקים לאור כדי להתמצא בו וכדי לראות מה יש בו, וזה בסיסי ביותר, כמובן. תאורה היא גם הפונקציה הבסיסית ביותר שכל אדריכל מתכנן בכל חלל, כשהוא לוקח בחשבון כמה שיותר תאורה טבעית אפשרית. במקומות שבהם זה אינו אפשרי באים גופי תאורה להחליף את אור השמש והם אמורים לעשות עבודה שיש לה שני תפקידים: מאור ונראות, ולא בכדי זה קשור אחד בשני. יש לתאורה חשיבות רבה מאוד בכל עיצוב פנים וכשמשלבים אותה בתבונה ובטוב טעם בעיצוב החדרים התוצאה מרהיבה ושימושית כאחד.

 

חשיבות התאורה

 

התאורה שאנחנו מתקינים בכל חלל שבו אנחנו חיים ומנהלים את חיינו היא זאת שקובעת לא רק את המראה הכללי אלא גם משפיעה על הדרך שבה אנחנו מרגישים. למרות זאת, במשך שנים רבות השארנו את הבחירה של אמצעי התאורה לסוף, במקרה הטוב, או שפשוט התעלמנו מהצורך להתחשב בהם במקרה הרע. למרבה המזל, תאורה חזרה ותפסה את מקומה הראוי בשנים האחרונות בכל עיצוב פנים.

למעשה, תכנון נכון מתחיל בשיקולי הנראות של העיצוב ולכן אי אפשר להתחיל אפילו לתכנן אותו מבלי לקחת בחשבון את הדרישות ואת התנאים הבסיסיים של כל חלל כזה. זה כולל את מידת התאורה הטבעית ואת ההתאמה לה של תאורה מלאכותית, וזה כולל גם את גודל החדר וצורכי הדיירים והמשתמשים במבנה.

 

שיקולים שיש לקחת בחשבון

 

  • גודל החלל – תאורה חייבת להתחשב בגודל החלל ולכן עוצמתה תותאם לכך. זה נכון למסדרונות כמו גם לחדרי שינה. מלבד העוצמה יש לכוון את הזווית ואת המיקום של גוף התאורה, ובכך אנחנו מבורכים היום בשפע של אפשרויות שאינן רק נורה בודדת שתלויה מהתקרה, אלא גם גופי תאורה שקועים בתקרה, בקירות ואפילו ברצפה, כדי לחסוך מקום בחלל קטן מדי.
  • תפקיד החלל קובע את חלוקת התאורה – גופי תאורה חייבים להתאים לתפקיד החלל שבו הם מותקנים. למשל, במטבח אנחנו רואים היום התאמה מוחלטת בין החלוקה של גופים ומנורות בכל החדר כדי שתהיה תאורה אידיאלית ונוחה בכל נקודה, במיוחד מעל משטחי עבודה, בתוך המזווה וארונות האחסון, פינות שונות שתוכננו במטבח. אותו דבר אנחנו מוצאים גם בחדרי עבודה, כאשר התאורה חייבת להיות ממוקדת על שולחנות העבודה ובמקומות כמו ספריות ופינות קריאה.
  • סגנון וטעם – זהו שיקול שיכול להשפיע על עיצוב המנורות והתאמתן לסגנון העיצוב. מנורות קלאסיות לחדרים שמעוצבים בצורה אלגנטית, מנורות מחומרים חדשניים ובעיצוב תוסס ויוצא דופן למקומות צעירים ולא שגרתיים כמו חנות בגדים או נעליים, מספרה או בית קפה ייעודי. במקרה כזה, אפשר גם להזמין גופי תאורה שיעוצבו במיוחד לפי רעיונות של הלקוחות, משום שהם יודעים לפעמים מהי התמונה שיש להם בראש וכיצד להשלים אותה בפריטים אלה. כאן השמים הם הגבול ואפשר לעצב כל דבר, כשההגבלה היחידה תהיה התקציב, קרוב לוודאי.
  • מגבלות מבנה החדר והמפרט – יש מגבלות שונות שמחייבות להתקין מנורות שינצלו את מלוא הפוטנציאל מבלי להתפשר על איכות התאורה. כך, נוכל לנצל את הקירות לתליית גופי תאורה שקועים אם אין ברירה ואם זה יהיה נוח ויעיל יותר מגופים תלויים מהתקרה. במקומות אחרים נשתמש במנורות עומדות כדי להכניס תאורה לפינות ולמקומות שקשה להגיע אליהם בדרך אחרת.
  • צבעים וחומרים – למרות שהיום אפשר למצוא מנורות בכל החומרים והסגנונות האפשריים, רצוי בכל זאת להתאים את העיצוב למוטיבים החוזרים כדי להשלים אותם. כך, מומלץ לא להתנגש יותר מדי במראה הכללי בגלל גוף תאורה בולט מדי שאינו משתלב במראה. זה יפגום בהנאה מהמראה המעוצב הכללי.

 

חושבים לצאת כי העיצוב ההורס
שלנו עשה לכם חם?
היכנסו לאתר המאווררים שלנו ותנשמו לרווחה.
יש לנו מבצעים מטורפים שחבל לפספס!
זקוקים לעזרה בבחירת המוצר?